ریبون چیست؟

به طور کلی ریبون (Ribbon) نوعی جوهر است که برای چاپگرهای مخصوص چاپ لیبل استفاده می شود. ریبون ها نوارهایی شفاف هستند که یک طرف آن به طور کامل با جوهر مخصوص پوشانده می شود . سپس نوارها حول یک هسته مرکزی پیچیده شده و به شکل رول در می آیند. تفاوت آن با کارتریج این است که به صورت رول تولید می شود. رول ریبون در متراژ مختلف تولید می شود. ابعاد و متراژ مختلف آن مختص پرینترها و مقاصد متفاوتی است که مورد استفاده قرار می گیرد. که در این مقاله قراره با انواع ریبون ها و کاربردشان بپردازیم.

ریبون رزین

ریبون‌های رزین حاوی بالاترین درصد مواد رزینی هستند. چاپ با ریبون رزین با دما و فشار بالایی انجام می‌شود، چون رزین دارای نقطه ذوب بالایی است و به همین دلیل سرعت چاپ نسبت به ریبون وکس رزین کمتر است. لیبل چاپ شده با ریبون رزین در برابر سایش، دمای بالا، خراش و مواد شوینده مقاومت بسیار بالایی دارد. از ریبون رزین برای چاپ لیبل برای صنایع دارویی، خودروسازی و لوازم خانگی استفاده می‌شود. ریبون رزین نسبت به (ریبون وکس) و (وکس رزین) قیمت بیشتری دارد.

ریبون رزین

ریبون سوپر رزین

این نوع ریبون به دور یک لوله مقوا پیچیده و میتواند به عنوان کارتریج از آن استفاده شود. این ریبون ۳۰۰×۱۱۰ به علت اینکه کیفیت بالایی دارد دارای طرفداران و خریداران زیادی در بازار است. ریبون سوپر رزین با عرض با اندازه ۱۱۰ میلی متر به بازار عرضه می شودو همینطور قبل از خرید باید به عرض دستگاهتان توجه کنید.

ریبون سوپر رزین

ریبون وکس

یکی از مهم ترین مولفه ها در تعیین کیفیت چاپ، مواد تشکیل دهنده ریبون است. از این لحاظ ریبون دسته بندی مختلفی دارد که سه نوع اصلی آن ریبون وکس (Wax Ribbon)، ریبون وکس رزین و ریبون رزین است. نوع اول علاوه بر کربن دارای موم است. نسبت به سایر انواع از کیفیت پایین تری برخوردار بوده و برای مصارف معمولی و کوتاه مدت مانند لیبل گذاری خرده فروشی مناسب است. با این وجود نیاز شرکت ها و کارخانجات زیادی را برآورده کرده و از این رو رواج بسیاری دارد. در ادامه دو نوع دیگر را کیفیت بالاتری دارند معرفی خواهیم کرد.

ریبون وکس

ریبون وکس رزین

ریبون وکس رزین یا ریبون وکس رزین (Wax Resin Ribbon) یا ریبون رزین وکس علاوه بر کربن و موم (وکس) دارای مقداری رزین است. رزین ترکیبات شیمیایی یا طبیعی است که بسیار چسبنده بوده و بعد از خشک شدن بسیار سخت و مقاوم می شوند. رزین از نوع طبیعی همان صمغ درختان، به ویژه صمغ درختان کاج هستند که در آب قابل حل نبوده و بعد از خشک شده بسیار مقاوم می شوند.

این ماده به لحاظ بی رنگ بودن، تثبیت کنندگی و شفافیت در صنایع مختلف از جمله صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. ریبون وکس رزین برای ذوب شدن نیاز به حرارت بیشتری دارد اما بعد از خشک شدن، بسیار مقاوم تر از ریبون وکس است. این نوع در آب و حلال های صنعتی سبک حل نمی شود، از این رو ریبون ضد آب نیز نام دارد. همچنین امکان چاپ روی سطوح مختلف مانند کارت های شفاف، PVC، متال و تایوک را فراهم کرده و کاربرد گسترده ای در صنعت چاپ و تولید لیبل دارد.

ریبون وکس رزین

ریبون واش کار

ماندگاری بسیار طولانی، سازگار با انواع محصولات نساجی مناسب برای محصولات لجستیک(حمل و نقل،بسته بندی،انبار داری،صنایع غذایی، پزشکی و پوشاک) این ریبون چاپ عالی برای انواع اسکنرهای نوری از جمله نورهای نامرئی و مادون قرمز،برای تئلید متون واضح با گرافیکی عالی فراهم می کند. ریبون واش کار به دلیل چاپ بسیار با کیفیت در برابر شتشو،اتو کشی و خشک کردن مقاومت عالی دارد. این ریبون برای چاپ لیبل روی پارچه و پوشاک بسیار مناسب است و با مواد مختلفی مانند: نایلون،ساتن،پلی استر،ابریشم مصنوئی و الیلف مصنوئی سازگار است.

ریبون واشکار

ریبون تاریخ زن

نام دیگر ریبون تاریخ زن ریبون، ریبون هات استمپ  می باشد.  این ریبون را جز ریبون حرارتی می دانند.این ریبون ها از طریق انتقال حرارت از هد دستگاه چاپ انجام میدهد. ریبون ها ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند و شما باید برحسب نیاز خود و اینکه چه ریبونی برای شما مناسب است، آن را تهیه کنید. ریبون تاریخ زن به دلیل سرعت بالا، قابلیت تنوع بالا در طرح و رنگ و کیفیت بسیار خوب چاپ، به عنوان یکی از روش‌هایی که برای چاپ دیجیتال در صنایع مختلف به کار می‌رود، شناخته می‌شود.

ریبون تاریخ زن

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *