ریبون چیست؟

لازم به ذکر است برای شما مشتریان و دیگر اشخاصی که اطلاعات کافی در مورد ریبون ها ندارند توضیح مختصری داده شود.این مقاله در ابتدا به توصیف ریبون و انواع آن خواهد پرداخت که شما مصرف کنندگان گرامی بنا بر کسب و کار خود انتخاب درست تری در خرید انواع ریبون ها داشته باشید.

ریبون ها به چهار نوع تقسیم می شوند که هر نوع برای چاپ روی لیبل یا برچسب متفاوتی است.

این نوع ریبون جهت چاپ روی لیبل اموال ، متال ، پشت متال و  لیبل تایوک به کار گرفته می‌شود. در مقابل شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و شرایط محیطی بیشترین مقاومت و ماندگاری را دارند. ریبون سوپر رزین (super Resin ribbon )بیشترین حد مقاومت را در برابر رطوبت، سایش و دیگر شرایط سخت فیزیکی دارا می‌باشد.ریبون سوپر رزین یکی از پرطرفدارترین  در سایر ریبون ها می باشد .تفاوت زیادی که این ریبون با دیگر ریبون ها دارد،رزین زیادی است که در این ریبون به کار می برد. ریبون سوپر رزین (Super Resin Ribbon) در مقایسه با دیگر ریبون ها از نظر کیفیت چاپی و ماندگاری در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و در این زمینه ها بهترین است.

ریبون سوپر رزینانواع ریبون:

1.ریبون های وکس (Wax Ribbon):

این ریبون ها در مقابل تغییرات دما، رطوبت، اصطکاک  و اثر مواد مختلف چندان مقاوم نیست، ارزان‌تر بوده و در هنگام چاپ سریع‌تر است و در اندازه‌ی دلخواه قابل تحویل می‌باشد.

2.ریبون های وکس رزین (Wax Resin Ribbon):

این ریبون ها برای برچسب‌های کاغذی و متالایز مناسب است به نسبت ماندگاری بالایی دارد و در برابر رطوبت و سایش مقاوم می باشد.

3.ریبون های رزین (Resin Ribbon):

این نوع ریبون ها کیفیت چاپ بالایی دارند و در برابر سایش و آب و الکل مقاوم هستند. بیشتر برای چاپ بر روی لیبل های متال Metal، پی‌وی‌سی PVC و تایوک استفاده می‌گردند زیرا چاپ روی این لیبل ها خیلی حساس بوده و سال‌های سال ماندگاری را می‌طلبد. البته از این نوع ریبون در چاپ بر روی لیبل های دیگر هم می‌توان استفاده کرد که در رنگ‌های مختلف نیز موجود می‌باشد.

4.ریبون سوپر رزین (Super Resin Ribbon):

این نوع ریبون جهت چاپ روی لیبل اموال ، متال ، پشت متال و تایوک به کار گرفته می‌شود. در مقابل شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و شرایط محیطی بیشترین مقاومت و ماندگاری را دارند. ریبون سوپر رزین  Super Resin Ribbonبیشترین حد مقاومت را در برابر رطوبت، سایش و دیگر شرایط سخت فیزیکی دارا می‌باشد.

 

سوپر رزین

 

ریبون دارای انواع مختلفی  است که شکل ظاهری یکسانی دارند ولی مواد تشکیل دهنده ی آن ها متفاوت است.استفاده از ریبون بی کیفیت به هد دستگاه آسیب می رساند لذا لازم است از کیفیت ریبون مورد نظر اطلاع داشته باشید.ریبون نوعی جوهر مخصوص است که بر روی برچسب ها چاپ می شود.لیبل پرینتر ها با استفاده از حرارت ریبون را بر روی لیبل یا کارت چاپ می کند.در واقع ریبون‌ها، حرارت لیبل پرینتر را دریافت نموده و روی لیبل چاپ می‌گیرند.

اگر بخواهیم ریبون ها را از نظر کیفیت و مقاومت چاپی دسته بندی کنیم،ریبون سوپر رزین Super-Resin Ribbinپرچم دار آنها در بین سایر ریبون ها می باشد.

آنها جهت چاپ بسیار با کیفیت و با ماندگاری فوق‌العاده بر روی لیبل‌های صدفی ( PVC)، ترنسپرنت (شیشه ای)، گچی (خردشونده)، برچسب های اموال، متال، پشت متال، دیپ فریز (لیبل سردخانه و کیسه خون)،لیبل تایوک استفاده می‌شود. این ویژگی ارتباط مستقیمی با درصد رزین به کار رفته در این محصول دارد که در ریبون سوپر رزین از درصد خیلی بالاتری از رزین استفاده شده است. کیفیت بسیار بالا و ثبات چاپی در این ریبون مثال زدنی است و تفاوت کیفیت چاپ حرارتی با این ریبون به صورت خاص می باشد.

ریبون سوپر رزین

 

ریبون سوپر رزین دارای بیشترین مقاومت در برابر رطوبت و مایعات، فرسایش، شرایط نامطلوب محیطی و آب و هوایی، دماهای مختلف (℃40- تا ℃150+) بطور غیرمستقیم، انواع مواد شوینده قوی، مواد شیمیایی و حلال‌ها می‌باشد. چاپ انجام شده بر روی لیبل توسط سوپر رزین مقاومت بسیار بالایی در مقابل خش و سایش، عوامل محیطی دما و رطوبت، شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و قرارگیری در مقابل حلال ها (مانند هگزان) دارد. ریبون‌های سوپر رزین بدلیل قیمت بالا و مقاومت پایین به روی لیبل‌های کاغذی  گزینه مناسبی برای انتخاب شما نمی باشند ،اما جهت چاپ سایر لیبل ها در شرایطی که ماندگاری لیبل دارای اهمیت بسیار بالایی باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین استفاده از ریبون‌های سوپر رزین جهت چاپ لیبل‌های اموال، متال، ترنسپرنت، دیپ فریز و لیبل تایوک می‌باشد.

خصوصیات ریبون سوپر رزین

• چاپ پذیری مناسب بر روی انواع لیبل‌های کاغذی، صدفی (PVC)، پشت متال، شیشه ای (ترنسپرنت)، لیبل گچی (خردشونده)، متال، لیبل اموال، دیپ فریز و لیبل تایوک (بدلیل قیمت بالا بر روی لیبل کاغذی که خود مقاومت پایینی دارد، استفاده نمی‌شود.)
• چگالی یا دانسیته (Density) بالا
• بالاترین کیفیت و ماندگاری در بین انواع مختلف ریبون‌ها
• دارای بالاترین مقاومت و ماندگاری در برابر رطوبت و مایعات، فرسایش، شرایط نامطلوب محیطی و آب و هوایی، دماهای مختلف (℃40- تا ℃150+) بطور غیرمستقیم، انواع مواد شوینده، مواد شیمیایی و حلال ها
• چاپ‌پذیری مناسب در سرعت بالا

نتیجه گیری

شرکت آی تی سی لیبل با سابقه درخشان در زمینه انواع لیبل ها و ریبون ها سعی بر این دارد که تمامی مصرف کنندگان و فروشندگان در حوزه ی ماشین های اداری بتوانند با توجه به سبک و کار خود بهترین انتخاب را داشته باشند.

 

 

 

 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *