ریبون ها در صنایع و مشاغل زیادی در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند و توانسته برای خود طرفداران زیادی را جلب کنند.ریبون تاریخ زن رولی است که با حرارت هد دستگاه تاریخ زن عملیات چاپ را انجام می دهد،ریبون تاریخ زن را با نام ریبون هات استمپ(hot stamping)نیز می شناسند.

دلیل محبوبیت ریبون تاریخ زن

با توجه به تقاضای بسیار زیاد  و همچنین فروش بالای این ریبون باعث شده است که جایگاه ویژه ای بین خریداران و فروشندگان داشته باشد .ریبون تاریخ زن در انواع  و رنگهای مختلف مانند سبز، قرمز، آبی و مشکی موجود می باشد، و همچنین از این ریبون برای چاپ های گرافیکی خاص و ظریف استفاده می شود، اما با توجه به اینکه رنگ مشکی ریبون تاریخ زن جزو پر طرفدارترین رنگ این ریبون می باشدباعث شده است که شما راحت تر بتوانید چاپ های خاص خود را روی این ریبون ارائه دهید.

 

حتما دقت کرده اید که اطلاعات مختلفی روی محصولات و بسته بندی آنها درج می شود. این اطلاعات ضمن راهنمایی مصرف کننده، در جریان کنترل و نظارت، انبارداری و فروش نیز اهمیت دارند. یکی از اطلاعات مهم روی محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، تاریخ مصرف آنهاست. تولیدکننده ها موظف هستند تاریخ تولید و انقضا محصول را روی آن درج نمایند. چاپ این گونه اطلاعات باید به گونه ای باشد که به راحتی پاک نشده و تا پایان مدت مصرف بر روی کالا یا بسته بندی باقی بماند. بنابراین از تجهیزات و مواد ویژه ای برای چاپ تاریخ روی چنین محصولاتی استفاده می شود. به جوهر این چاپ ریبون تاریخ زن و به چاپگر آن، دستگاه تاریخ زن گفته می شود.

ریبون تاریخ زن

همان طور که گفته شد ریبون برای مقاصد مختلفی تولید شده و بر همین اساس نام گذاری می شود. مانند ریبون تاریخ زن، ریبون بارکد زن، ریبون لیبل زن، ریبون خودپرداز، ریبون کارتخوان و انواع دیگر که هر کدام ویژگی های خاصی داشته و در چاپگرهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله توضیحات بیشتری در مورد ریبون تاریخ زن یا هات استمپینگ یا هات استمپ ارائه خواهد شد. همچنان با ما همراه باشید.

انواع ریبون تاریخ زن

ریبون تاریخ زن از نوع ریبون حرارتی بوده و در عرض های مختلف، از ۱۵ میلی متر تا ۶۴۰ میلی متر تولید می شود. اما ابعاد ۳۰، ۳۵، ۴۰ و ۵۰ میلی متر در عرض و ۱۲۰ متر در طول کاربرد بیشتری دارند. به لحاظ جنس از سایر انواع ریبون ضخیم تر است، زیرا جوهر روی آن زیادتر می باشد. به همین علت رول آن نیز نسبت به سایر ریبون ها بزرگتر است. این ریبون ها مقاومت زیادی در برابر سایش، رطوبت، آفتاب، مواد شیمیایی و گرما و سرمای شدید داشته و برای چاپ روی سطوح مختلف از جمله پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استر، نایلون، سلفون و کاغذ دارای پوشش و بدون پوشش، جعبه، فویل آلومینیوم و فلز کاربرد دارد. لازم به ذکر است چاپ با استفاده از این ریبون نیاز به لیبل ندارد و مستقیما روی محصول انجام می گیرد.

 

انواع ریبون تاریخ زن

در یک دسته بندی ریبون تاریخ زن در دو گروه استاندارد و پریمیوم جای می گیرد که نوع پریمیوم مقاوم تر و البته گران تر است. این ریبون اغلب در رنگ مشکی تولید و مصرف می شود. اما نوع رنگی آن از جمله آبی، طلایی، قرمز، سفید نیز در سایزهای مختلف موجود است.

دستگاه تاریخ زن

دستگاه تاریخ زن یکی از تجهیزات مکمل در انواع صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی، دام و طیور و بسیاری از صنایع دیگر است. علت چیست؟ امروزه بیشتر محصولات موجود در بازار دارای بسته بندی مناسب هستند که بر روی آنها اطلاعاتی همچون مشخصات تولید و تولیدکننده، راهنمای مصرف و تاریخ مصرف، درج می گردد. جنس این بسته بندی ها با توجه به محصول و ماده ای که نگهداری می کنند، متفاوت هستند. کاغذ، مقوا، شیشه، آلومینیوم و پلاستیک از جمله انواع مواد به کار رفته در بسته بندی محصولات هستند. برخی محصولات نیز بدون بسته بندی ارائه می شوند اما اطلاعاتی روی خود محصول، چاپ می شود. تخم مرغ، میوه ها، پوشاک، لوازم منزل از این جمله هستند. برای محصولات بدون بسته بندی، اطلاعات از طریق لیبل و یا مستقیم روی خود محصول نمایش داده می شود.

 

انواع دستگاه تاریخ زن

عمده ترین دسته بندی دستگاه های تاریخ زن، گروه تماسی، غیر تماسی، تاریخ زن دستی و غلطکی است. در نوع تماسی با پرتاپ کردن جوهر چاپ انجام می شود. سرعت این دستگاه ها خیلی بالاست و نیاز نیست بستر چاپ ثابت و بدون حرکت باشد. اما در نوع غیر تماسی (که تاریخ زن حرارتی در این دسته جای می گیرد) از طریق اعمال حرارت مستقیم یا انتقالی بر روی کلیشه عمل چاپ انجام می گیرد. حرارت وارد شده به کلیشه به ۱۲۵ سانتی گراد هم می رسد. سرعت این دستگاه ها کمتر بوده و سطح چاپ باید ثابت باشد.

در دسته بندی دیگر دستگاه تاریخ زن در سه گروه دستی، پدالی (نیمه اتوماتیک) و اتوماتیک و در دسته بندی سوم در دو گروه مکانیکی و دیجیتال جای می گیرند. در نوع دستی و پدالی از ریبون تاریخ زن حرارتی و در نوع اتوماتیک از جوهر خشک استفاده می شود. از این دستگاه ها برای چاپ برند و لوگو روی سطوحی مانند چرم، چوب، پارچه و دیگر مواد نیز استفاده می گردد.

در دسته بندی دیگر دستگاه تاریخ زن در سه گروه دستی، پدالی (نیمه اتوماتیک) و اتوماتیک و در دسته بندی سوم در دو گروه مکانیکی و دیجیتال جای می گیرند. در نوع دستی و پدالی از ریبون تاریخ زن حرارتی و در نوع اتوماتیک از جوهر خشک استفاده می شود. از این دستگاه ها برای چاپ برند و لوگو روی سطوحی مانند چرم، چوب، پارچه و دیگر مواد نیز استفاده می گردد.

نکات خرید ریبون 

قابل توجه این است که ریبون تاریخ زن صرفا برای درج تاریخ مصرف استفاده نمی شود. بلکه برای وزن و قیمت محصول، سری ساخت و اطلاعاتی از این قبیل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کاربرد آن مخصوص محصولات فاسد شدنی نبوده و برای تمام انواع محصولات قابل استفاده است.

نتیجه گیری 

انتخاب ریبون تاریخ زن، حتما لازم نیست نوع مقاوم تر آن را انتخاب کنید. بلکه بسته به ماده و بسته بندی که می خواهید روی آن چاپ انجام دهید، باید مناسب ترین و به صرفه ترین گزینه را انتخاب نمایید. از طرفی در انتخاب حتما به امکانات و قابلیت های دستگاه خود نیز توجه داشت

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *