لازم به ذکر می باشد قبل از توضیح دادن بارکد خوان دیتالاجیک و انواع آن مروری به تاریخچه ی آن و همچنین کاربردهای آن داشت،و اینکه این بارکد خوان محبوب برای چه کشوری می باشد و چگونه توانسته است به سایر کشور ها انتقال پیدا کند.

بارکد خوان دیتالجیک

بارکدخوان های Datalogic

کمپانی دیتالاجیک یکی از شرکت های تولید کنندۀ دستگاه های بارکد خوان است. شرکت مادر این کمپانی در ایتالیا قرار داشته و نمایندگی های فروش و تولید آن در سرتاسر دنیا پخش هستند. به همین خاطر است که بارکد خوان های datalogic امروزه خیلی بیشتر از دیگر برندهای موجود مورد استفاده قرار می گیرد. ورود این دستگاه ها به ایران نیز به دهۀ هفتاد و راه اندازی نخستین فروشگاه های زنجیره ای برمی گردد.

تاریخچۀ استفاده از دستگاه های بارکدخوان دیتالاجیک DATALOGIC به قرن نوزدهم میلادی و کشور فرانسه برمی‌ گردد. با راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای در فرانسه، فروشنده ها به فکر یافتن راهی برای کاهش طول صف های خرید افتادند. شلوغی صف های خرید، علاوه بر اینکه مشتریان را دل آزرده می کرد، معمولاً باعث می شد صندوق دار نیز دچار اشتباه شده و باعث ضررهای مالی شود. اختراع دستگاه های بارکدخوان و استفاده از بارکد روی بسته های محصولات، به خوبی توانست این مشکل را حل کند. بارکدها کدهای صفر و یکی هستند که به کمک دستگاه های بارکدخوان رمزگشایی شده، اطلاعاتشان به سیستم های حساب داری ارسال می شود.

امروزه در بسیاری از فروشگاه های بزرگ، از بارکد اسکنر های این برند استفاده می شود.

بارکد خوان دیتالجیکانواع بارکد خوان های دیتالاجیک

فرقی نمی کند چه کسب و کاری داشته باشید. امروزه می توانید با استفاده از یک دستگاه بارکدخوان و بهره بردن از تکنولوژی روز دنیا، فرایند فروش محصولات خود را بهتر مدیریت کنید و سرعت و دقت آن را بالا ببرید. بارکد خوان های دیتالاجیک  DATALOGICامروزه در انواع مختلف و با دقت های متفاوتی تولید می شوند. معمول ترین دسته بندی هایی که برای این دستگاه ها انجام می شود، بر حسب بی سیم بودن یا نبودنشان است.

دستگاه های بی سیم البته دستگاه های به روزتری هستند و در سالیان گذشته تولید شده اند. امّا همچنان استفاده از بارکدخوان های باسیم متداول تر است. دسته بندی دیگری که برای بارکدخوان ها انجام می شود، دسته بندی آن ها بر اساس بارکدخوان های رومیزی و تفنگی است. در ادامه بیشتر با این مفاهیم و مزایا و معایب آن ها آشنا خواهیم شد.

بارکد خوان بیسیم دیتالاجیک

بارکد خوان های با سیم

متداول ترین نوع دستگاه های بارکدخوان، نوع باسیم و تفنگی آن است. اگرچه این محصول با طراحی رومیزی نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بارکد خوان دیتالاجیکبارکد اسکنر های تفنگی با سیم

دستگاه های باسیم، معمولاً به کمک کابل USB به کامپیوتر متصل شده، برق خود را نیز از دستگاه پاور کامپیوتر تأمین می کند. این دستگاه ها ساختمان ساده ای دارند و به مانند یک تفنگ طراحی شده اند. طوری که با قرار گرفتن دستگاه بارکدخوان در مقابل بارکد و به کمک فشردن ماشه، کد مربوط به کالای مورد نظر خوانده شده، اطلاعات آن به سیستم ارسال می شود.

البته برای اتصال بارکد خوان های datalogic همچنین می توان از کابل های PS2 و یا RS232 نیز استفاده کرد. که هر کدام از این کابل ها قابلیت هایی دارند. برای مثال اگر بخواهید بارکدخوان را به صورت مستقیم به ترازو وصل کنید، لازم است از آداپتور جداگانه بهره ببرید. که این کار به کمک کابل های PS2 انجام شدنی است.

راه اندازی بارکدخوان های با سیم دیتالاجیک کار سختی نیست و به سادگی اتصال موس به کامپیوتر است. پس از نصب برنامه های لازم بر روی کامپیوتر، اگر دستگاه بارکدخوان را به کمک USB به سیستم متصل کنید، کامپیوتر شما به صورت خودکار دستگاه را شناسایی کرده، آن را به عنوان یک سخت افزار جدید پیکربندی می کند.

پس از انجام مراحل شناسایی می توانید از دستگاه بارکد اسکنر استفاده کنید. در دیگر روش های اتصال نیز باز فرایند به همین شکل است. اگر دستگاه توسط کامپیوتر شناسایی نشد و یا پس از شناسایی عمل نکرد، شاید لازم باشد کامپیوتر خود را یکبار ریست نمایید.

بارکد خوان رومیزی دیتالاجیک

بارکد خوان های رومیزی با سیم

ساز و کار بارکدخوان های رومیزی باسیم، همانند بارکدخوان های تفنگی است. با این تفاوت که صفحۀ این دستگاه ها بزرگتر بوده و البته روی میز پیچ می شوند. در حقیقت، از بارکدخوان های رومیزی نمی توان به صورت دستی استفاده کرد. در این حالت برای خواندن بارکد باید محصول را روی صفحۀ بارکدخوان قرار دهید.

استفاده از بارکدخوان های رومیزی برای فروشگاه های خاص است و البته فرایند خواندن بارکد را با سرعت بیشتری انجام می دهد. روش نصب و راه اندازی این نوع خاص از بارکدخوان ها، دقیقاً همانند بارکدخوان های تفنگی است.

دستگاه های بارکد خوان بی سیم دیتالاجیک

امروزه استفاده از فناوری WIFI در حال فراگیر شدن است و دستگاه های بارکدخوان نیز از این فناوری دور نمانده و خود را به روز کرده اند. از دستگاه های بی سیم معمولاً در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای استفاده می شود. فروشگاه هایی که می توانند برای هر بخش صندوقی جدا داشته باشند و هر صندوق به بخش مرکزی فروشگاه متصل باشد. در این صورت فرایند خرید سرعت بیشتری گرفته و رضایت مشتریان نیز از خرید بیشتر خواهد بود. برد دستگاه های بارکد خوان بیسیم  دیتالاجیک ، معمولاً بین بیست تا بیست و پنج متر است؛ که البته به قدرت دستگاه و مدل آن بستگی دارد. این دستگاه ها برق خود را از باطری داخلی تأمین می کنند و لازم است به صورت مستمر شارژ شوند.

انواع ویژگی های بیسیم دیتالاجیک(DATALOGIC)

ویژگی دیگر دستگاه های بی سیم، امکان ذخیرۀ بارکدها در حافظۀ داخلی است. برای دستگاه های بی سیم، یک حافظۀ داخلی در نظر گرفته شده که می تواند تا سه هزار بارکد را در خود ذخیره کند.سیستم انتقال اطلاعات از این دستگاه ها به دو صورت آنلاین و آفلاین صورت می گیرد. اگر دستگاه در محدودۀ سیستم مادر باشد، به صورت آنلاین، بارکد خوانده شده، به دستگاه مادر انتقال می یابد. امّا اگر طول مسافت بیشتر از حد در نظر گرفته شده باشد، اطلاعات در حافظۀ داخلی دستگاه ذخیره شده و پس از نزدیک شدن دوبارۀ بارکدخوان، انتقال اطلاعات صورت می گیرد.

تنظیمات بارکد خوان datalogic

کار با بارکد خوان های دیتالاجیک DATALOGICبسیار ساده بوده و هر شخصی می تواند از پس آن بربیاید. با این حال تنظیماتی نیز برای بارکدخوانها وجود دارد که در صورت نیاز می توانید آن ها را تغییر دهید.

برای مثال، روی دستگاه های بارکد اسکنر دکمه ای برای کم و زیاد کردن صدای دستگاه در نظر گرفته نشده است؛ ولی می توان صدای دستگاه را کم و زیاد کرده یا کلاً قطع کرد. همچنین برای نحوۀ عملکرد دستگاه نیز تنظیماتی وجود دارد. برای مثال میتوان دستگاه را به شکلی تنظیم کرد که به صورت خودکار عمل خوانش بارکد را انجام دهد. یا اینکه با فشردن دکمۀ تفنگی این کار صورت بگیرد.

تمامی تنظیماتی که کاربران ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنند در دفترچۀ راهنمای بارکدخوان های دیتالاجیک DATALOGIC موجود است. برای اعمال یا تغییر این تنظیمات تنها لازم است صفحۀ مورد نظر را پیدا کرده، دستگاه بارکد خوان را به بارکد چاپ شده در دفترچۀ راهنما نزدیک کنید. پس از خوانش این بارکد، تنظیمات مورد نظر به سادگی اعمال شده و حال می توانید از دستگاه به همان شکلی که می خواهید استفاده کنید

دستگاه بارکد خوان دیتالاجیک یک اسکنر بارکد معمولی نیست؛ بلکه از تکنولوژی های جدید و مختلفی ساخته شده که هر کدام برای انجام وظیفه خاص و منحصر به فردی تعبیه شده اند. یکی از مهمترین قابلیت های بارکد خوان دیتا لاجیک قابلیتی موسوم به گرین اسپات (Green Spot) است. از این قابلیت برای اعلام اسکن موفقیت آمیز استفاده می شود.

بسیاری از مدل های بارکد اسکنر دیتالاجیک از این قابلیت بهره مند هستند. گرین اسپات (Green Spot) فناوری است که با فعال کردن آن در محیط هایی مثل کتابخانه و بیمارستان که احتیاج به سکوت دارند، پس از اسکن موفقیت آمیز، یک رنگ سبز و گرد بر روی بارکد ظاهر می شود که جایگزین صدای بوق اسکنر (Beep) شده است. این قابلیت به ویژه از این جهت مهم است که دستگاه بارکدخوان دیتالاجیک را مناسب برای استفاده در محیط های مختلف با میزان متفاوت سروصدا می گرداند؛ از کتابخانه و مطب و بیمارستان تا انبار و فروشگاه های پررفت و آمد

 

از مدل های کاربردی دیگر دستگاه بارکد خوان دیتالاجیک بارکد اسکنر PDA است که پرتابل (قابل حمل با دست) است. این دسته از بارکداسکنرها را بارکد خوان دیتاکالکتور نیز می نامند.

بارکدخوان پرتابل کار یک کامپیوتر جیبی و سیار را انجام می دهد و مناسب برای استفاده در انبارها و کارخانه های بزرگ و همچنین در محل تحویل کالا برای صادرات و واردات در گمرک است. ضمنا از لحاظ قابلیت اتصال می توان دستگاه بارکدخوان دیتا لاجیک را به دستگاه بارکدخوان سیمی دیتالاجیک و بارکد خوان بی سیم دیتالاجیک تقسیم کرد.

دستگاه بارکد اسکنر دیتا لاجیک از لحاظ نوع خواندن بارکدها نیز به دو دسته تک بعدی و دوبعدی تقسیم می شود.

بارکد خوان دیتالاجیک

 

بارکد تک بعدی اطلاعات را با تغییر در ضخامت و فاصله خطوط عمودی به صورت موازی ثبت می کند؛ مثلا بارکدخوان دیتالاجیک مدل Scorpio 1D یا بارکد اسکنر دیتالاجیک مدل Lite QW2100 از انواعی اند که تنها این مدل از بارکدها را شناسایی می کنند. بارکد دوبعدی (QR) نمونه کامل تر بارکد تک بعدی است که اطلاعات بیشتری را در خود جای می دهد و سرعت خوانش آن بالاتر است؛ از انواع بارکد خوان دیتالاجیک که قادر به استخراج اطلاعات از این نوع بارکد هستند، می توان بارکدخوان دیتالاجیک QuickScan QM2400 را مثال زد. در یک تقسیم بندی دیگر، انواع بارکد خوان دیتالاجیک بر اساس پرتوی تابنده بر روی بارکد تفکیک می شوند؛

بارکدخوان های نوری با نور فرابنفش کار می کنند که دوام بیشتری دارند،و بارکدخوان های لیزری از تابش لیزر برای شناسایی بارکد استفاده می کنند، که از سرعت بالاتری برخوردارند. بارکدخوان دیتالاجیک مدل Gryphon M4430 از نوع اول (نوری) بوده و بارکدخوان S از نوع دوم (لیزری) است.

 

بارکدخوان دیتالاجیک Heron HT3100 یک نمونه از مدل سیمی و بارکدخوان دیتالاجیک  QM2131 یک نمونه از بارکد اسکنر بی سیم دیتالاجیک است. به همین دلیل بارکد خوان لیزری از بارکد خوان نوری گران تر است. و انواع بارکد خوان فروشگاهی دیتالاجیک از انواع صنعتی ارزان تر است. بنابراین برای خرید بارکد خوان دیتالاجیک باید به این دسته بندی ها و نوع استفاده ای که از آنها می شود توجه داشته باشید. دسته بندی های دیگری نیز می توان برای بارکد خوان دیتالاجیک شناسایی کرد که شناخته شده ترین آنها بارکد خوان رومیزی دیتالاجیک و بارکد اسکنر دیواری دیتالاجیک است. هریک از این انواع نیز کاربردهای خاص خود را دارد.

دستگاه بارکد اسکنر دیتالاجیک محصولی است که با شناسه فنی بارکد خوان دیتالاجیکQW2100 شناخته می شود و در بازار ایران به نام دستگاه بارکدخوان دیتالاجیک Lite معروف است. سرعت اسکن این مدل بارکدخوان دیتالاجیک 400 اسکن در ثانیه و فاصله تابش آن 45 سانتیمتر است. وزن آن سبک بوده و ابعادش به گونه ای طراحی شده که به راحتی در دست قرار می گیرد. اتصال این مدل از دستگاه بارکد خوان دیتالاجیک به صورت کابلی و از طریق USB برقرار می شود.

دستگاه بارکد خوان دیتالاجیک QD2130 یکی دیگر  از مدل های  پرفروش   این برند می باشد، همچنین این بارکدخوان نوری بوده و با سرعت خواندن حدودا 270 اسکن در ثانیه، مناسب برای استفاده در محیط های اداری است. ضمنا پایه دستگاه قابل تنظیم بوده و ابعاد و وزن آن، کوچک و سبک است. این مدل دستگاه اسکنر بارکد دیتالاجیک خواندن بارکدهای یک بعدی و خطی را به خوبی انجام می دهد.

 

 

معایب بارکد خوان دیتالاجیک(DATALOGIC)

اگر بخواهیم به یکی از معایب این بارکد خوان اشاره کرد قیمت این دستگاه می باشد ،که ارزان نیست! چراکه بهترین بارکد خوان موجود در بازار است. در عین حال محصولی وارداتی نیز به شمار می آید. همانطور که میدانیدکالای وارداتی نیز شامل نوسان های قیمت ارز می باشد،به این ترتیب خرید بارکد اسکنر دیتالاجیک باید با شناخت و آگاهی کامل انجام شود و فروشگاه اینترنتی شرایط مشاوره و اطلاع را برای خرید آگاهانه تر بارکد خوان دیتالاجیک فراهم کرده است. پس اگر به دنبال خرید بارکد خوان ارزان هستید، باید منصفانه و صادقانه گفت بارکد خوان دیتالاجیک ارزان نیست!

سخن پایانی

باتوجه به این که نمایندگی رسمی بارکدخوان دیتالاجیک در ایران افتتاح شده، محصولات متنوع آن به صورت خرده فروشی و عمده فروشی ارائه می شود. به علاوه شما می توانید برای خرید دستگاه بارکد خوان دیتالاجیک متناسب با نیاز خود از میان مدل های موجود اقدام به انتخاب کرده و سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی تجهیزات ثبت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *